poniedziałek, 5 stycznia 2015

Niestrawność i co dalej..

   
    W czasie świąt intensywnie eksploatowana, każdy z nas ją posiada, zwykle z prawej strony podżebrza. Jest największym gruczołem układu pokarmowego.O cóż tak ważnego może chodzić? Otóż ... wątróbka, nasza kochana. W organizmie posiada wiele funkcji, o których większość z nas pewnie nawet nie ma pojęcia, m. in.
  • jest odpowiedzialna za wytwarzanie, gromadzenie oraz uwalnianie glukozy - materiał energetyczny
  • produkuje oraz magazynuje niektóre białka osocza - albuminy, czynniki krzepnięcia
  • rozkłada lipidy
  • wytwarza i wydziela żółć
  • wytwarza heparynę, enzymy
  • syntetyzuje cholesterol i trójglicerydy
  • przekształca puryny w kwas moczowy
  • rozkłada zużyte erytrocyty
  • magazynuje witaminy, żelazo
  • neutralizuje toksyny (np. alkohol, niektóre leki)
  • przekształca amoniak w mocznik
To tyle jeśli chodzi o anatomię i fizjologię.

W święta i większe okazje, typu imieniny, urodziny, Sylwester szykujemy dużo pysznych, tłustych często ciężkostrawnych dań. I nie ograniczamy się z jedzeniem. Komu się nie zdarzyło uczucie pełności, wzdęcia, problemów z trawieniem? Każdemu. Dlatego stworzono preparaty wspomagające trawienie czy wspomagające funkcje wątroby. Cóż znajduje się w tych wszystkich preparatach dostępnych w aptekach, sklepach zielarskich, czasem nawet w zwykłych supermarketach? Zaraz się tego dowiemy. Przyjrzyjmy się dokładnie najpopularniejszym składnikom i ich działaniu:
  1. wyciąg z korzenia rzodkwi czarnej - korzeń ten zawiera mieszaninę glikozydów gorczycowych (glukozynolany, glukozynolaty), jest to środek żółciotwórczy oraz obniża stan napięcia zwieraczy bańki wątrobowej - ułatwia dopływ żółci do dwunastnicy, przywraca naturalną perystaltykę jelit - ułatwia proces trawienia oraz wchłaniania.
  2. ekstrakt z ziela karczocha - jest źródłem flawonoidów, posiada właściwości hepatoprotekcyjne, obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów - zastosowanie głównie w niestrawności.
  3. ostropest plamisty - zapobiega nadmiernej utracie glutationu (związek ten bierze udział w odtruwaniu organizmu), jest silnym przeciwutleniaczem dzięki czemu przeciwdziała uszkodzeniom komórek wątroby przez wolne rodniki, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego  oraz poprawia apetyt.
  4. kwas dehydrocholowy - jest to syntetyczny kwas żółciowy, wspomaga wydzielanie żółci, pobudza perystaltykę jelit.
  5. cholina - organiczny związek chemiczny, wzmacniający wątrobę, pomaga usuwać substancje szkodliwe, łagodzi objawy niestrawności.
  6. L-asparginian L-ornityny - wzmaga usuwanie amoniaku w wątrobie, przyspiesza procesy odtruwania, działa regenerująco na komórki wątroby.
  7. fosfolipidy - estry otrzymywane są głównie z nasion soi, są wbudowywane w błony komórkowe hepatocytów, dzięki czemu przyspiesza regenerację wątroby, stabilizuje błony komórkowe.
Jest to kilka głównych substancji, które zawierają popularne preparaty "na wątrobę". Każdy znajdzie coś dla siebie, a biorąc pod uwagę zdanie pacjentów dla każdego jest dobre co innego, ale zawsze znajdzie się coś co jednak przynosi pożądany skutek. Tym pozytywnym akcentem zapraszam do stołu, ponieważ już wiemy czym się wspomagać :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz